Powróć do: Herby

GMINA KRASOCIN

Gmina Krasocin leży w północno-wschodniej części powiatu włoszczowskiego. Od północnego wschodu graniczy z gminą Łopuszno, od południowego wschodu z gminą Małogoszcz, od południowego zachodu z gminą Włoszczowa, od północnego zachodu z gminami Kluczewsko, Przedbórz i Słupia.

 

Wójt: Ireneusz Gliściński

Siedziba gminy: Krasocin

Powierzchnia: 193 km2

Liczba mieszkańców (w 2019): 10 594 osób

Kod pocztowy:  29-105

Ilość miejscowości: 38

Ilość sołectw: 26

Sołectwa: Borowiec, Brygidów, Bukowa, Chotów, Cieśle, Czostków, Dąbrówka, Gruszczyn, Jakubów, Karolinów, Kozia Wieś, Krasocin, Lipie, Ludynia, Mieczyn, Nowy Dwór, Oleszno, Ostrów, Skorków, Stojewsko, Sułków, Świdno, Wojciechów, Wola Świdzińska, Występy, Zabrody.

 

Herb_Gminy_Krasocin_mini 

Herb Gminy Krasocin

 

 

Na terenie gminy Krasocin, na północ od miejscowości Oleszno, w dolinie rzeki Czarnej znajduje się Rezerwat leśny „Oleszno”. Zajmuje powierzchnię 262,73 ha, a celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowych drzewostanów o charakterze naturalnym, ze znacznym udziałem olszy czarnej i jesionu wyniosłego wraz z florą zagrożoną i objętą ochroną.

 

RezerwatOleszno 

 

Na terenie gminy Krasocin warto zobaczyć: dwór i zbór w Ludyni, ruiny na Górze św. Michała w Gruszczynie, kościół i dwór w Olesznie, dwór w Woli Świdzińskiej, kościół, grotę i wiatrak typu holender w Krasocinie.

 

 

(Źródło danych statystycznych: Statystyczne Vademecum Samorządowca 2020)