Wyprawa do Zimowej Bazy Partyzanckiej NSZ Oddziału „Żbika”
Już jutro (7 lutego) Stowarzyszenie Pamięci NSZ Ziemi Włoszczowskiej, Stowarzyszenie Lokalni Patrioci Gmina Małogoszcz przy wsparciu Biura Podróży Rafmal, organizują wyprawę do Zimowej Bazy Partyzanckiej NSZ Oddziału „Żbika”.
Tak potocznie w środowisku weteranów Narodowych Sił Zbrojnych nazywane jest miejsce, gdzie zimą 1943/44 żołnierze NSZ z oddziału Władysława Kołacińskiego „Żbika” zbudowali barak na 100 osób, kuchnię, magazyn, stajnię i wykopali studnię. Nazwano to miejsce „Olesińską Bazą”. Miejsce kultowe. Odwiedzane do tej pory, najpierw przez byłych żołnierzy, później przez następne pokolenia „NSZ-towskie” praktycznie z całego świata.
Obecnie z tamtej zabudowy nic już nie zostało, ale pozostały inne ślady warte zobaczenia.
Podobnie, jak podczas poprzednich wypraw, będą opowieści, niespodzianki oraz partyzancka grochówka.
UWAGA - BRAK WOLNYCH MIEJSC!!!




