Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie
Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się 4 września we Włoszczowie. Rozpoczęła się uroczystą mszą świętą odprawianą przez księdza biskupa Mariana Florczyka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, gdzie tłumnie zgromadziły się delegacje szkół z całego powiatu ze swoimi pocztami sztandarowymi oraz liczni zaproszeni goście z władzami województwa, powiatu i gmin. Wśród przybyłych gości byli m.in. poseł na sejm RP Bartłomiej Dorywalski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski , Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, samorządowcy z powiatu włoszczowskiego, przedstawiciele środowisk nauczycielskich i akademickich, komendanci jednostek wojewódzkich i powiatowych policji i straży pożarnej, lokalni przedsiębiorcy, rodzice i uczniowie.
Po odprawionej mszy długi korowód uczestników inauguracji przeszedł ulicami Włoszczowy prowadzony przez muzyków z gminy Secemin (Ryszarda Zalasa z wnuczkami z zespołu Nuksy) aż do Zespołu Szkół nr 2 we Włoszczowie, który był gospodarzem tegorocznych uroczystości.
O bezpieczeństwo uczestników zadbała włoszczowska policja i OSP które zabezpieczały przemarsz.
Przybyłych gości przywitał dyrektor ZS nr 2 im. Hetmana S. Czarnieckiego Marek Ledwoch. Na początku uroczystości uczniowie oraz goście wydarzenia zapalili znicze przed tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, zamordowane przez Niemców i Sowietów. Znicze zapłonęły również przed dębem pamięci, posadzonym w hołdzie ofiar katastrofy smoleńskiej. Delegacje służb mundurowych złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych policjantów.
Życzenia dla uczniów i nauczycieli złożyli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, poseł Bartłomiej Dorywalski oraz w imieniu samorządowców ziemi włoszczowskiej – starosta Dariusz Czechowski. Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik odczytał list od Ministra Edukacji Przemysława Czarnka.
- Jestem przekonany, że rozpoczęty rok szkolny będzie dobry zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Nauczyciele są świetnie przygotowani, a uczniowie z mniejszym lub większym entuzjazmem będą musieli tę wiedzę przyswajać – mówił podczas inauguracji Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
- To wyjątkowy czas dla was wszystkich. To czas wyzwań, odkrywania talentów, pogłębiania pasji, spełniania ambicji życiowych. Najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie, w wiedzę, naukę. Życzę wam marzeń, oby były po horyzont, a nawet dalej, i żebyście potrafili spełniać swoje marzenia – zwrócił się do uczniów poseł Bartłomiej Dorywalski.
- Staramy się jako samorząd, dbać o edukację. Doposażamy szkoły i inwestujemy w ich infrastrukturę. Obecnie jesteśmy na etapie wielkiej inwestycji przy I LO, jaką jest budowa nowoczesnej hali sportowej. Wierzę, że przy pomocy Pana Posła i kolejnych programów rządowych uda nam się ją wkrótce zrealizować – mówił starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.
Uroczystości zakończył polonez w wykonaniu uczniów „Czarnieckiego” w strojach z epoki Hetmana Czarnieckiego oraz koncert szkolnego zespołu muzycznego.




