Środa, 02 października 2024
Imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
pochmurno

Uroczysta Msza Święta Dożynkowa w intencji Rolników

W niedzielę, 1 września br., na placu przed Kościołem Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, w samo południe, została odprawiona uroczysta Msza Święta Dożynkowa w intencji Rolników z terenu powiatu włoszczowskiego. Odprawili ją wspólnie: nowy Proboszcz, który właśnie 1 września rozpoczął swoją posługę we włoszczowskiej Parafii Wniebowzięcia NMP – ks. Marcin Rokita, Proboszcz sąsiedniej włoszczowskiej Parafii pw. bł. ks. J. Pawłowskiego – ks. Kanonik Leszek Dziwosz oraz ks. Adrian Buczkowski – Ekonom Diecezjalny.

O odprawienie mszy i poświęcenie bochna chleba upieczonego z mąki ze zbóż z tegorocznych zbiorów oraz wieńców dożynkowych, poprosili księży Starostowie Powiatowego Święta Plonów:

- Pani Dominika Bryła, która wraz z mężem Jackiem od 14 lat prowadzi w Chlewicach (gmina Moskorzew) gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej.

(Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa wynosi około 90 hektarów. W strukturze upraw przeważają: pszenica, jęczmień, rzepak, kukurydza. Państwo Bryła mają jednego syna – sześcioletniego Alberta).

- Pan Grzegorz Hart, który  od 12 lat prowadzi w Żelisławicach (gmina Secemin) gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego.  (Stado liczy 90 szt. krów i 90 szt. tzw. młodzieży. Właściciel gospodarstwa zajmuje się również uprawą zboża: pszenicy, pszenżyta i żyta oraz kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę).

W mszy wzięli udział: Zarząd Powiatu Włoszczowskiego ze Starostą Dariuszem Czechowskim na czele, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz z radnymi,  Radna Sejmiku Województwa świętokrzyskiego Małgorzata Krzywda, włodarze gmin z delegacjami kół gospodyń wiejskich, które wykonały wieńce dożynkowe, pracownicy Starostwa, rolnicy, goście i mieszkańcy Włoszczowy.

- O żadnym innym warsztacie pracy nie można powiedzieć tego samego, co o warsztacie pracy rolnika. Każda praca jest trudna, lekarza, nauczyciela, inżyniera, ale praca rolnika jest wyjątkowo trudna. Potrzebne jest w niej bowiem boże błogosławieństwo. Cóż z tego, drogi gospodarzu, że będziesz miał najlepsze maszyny do uprawy ziemi, że pole obrodzi, jeżeli przez swoją pracę nie będziesz oddawał czci i chwały Bogu. Dziś nie wolno nam zapomnieć o miłości do matki ziemi. Trzeba nam na nowo odnowić miłość do ziemi, jako naszej matki, do naszej ojcowizny. Kochać ziemię matkę to nie pozwolić, aby burzono porządek natury. Przez swoją pracę rolnik ma strzec porządku natury, bowiem jest dzierżawcą ziemi, którą daje mu Bóg – mówił w homilii nowy proboszcz włoszczowskiej parafii, ksiądz  Marcin Rokita.

Tuż po mszy Starostowie Dożynek przekazali Staroście Włoszczowskiemu i Przewodniczącemu Rady Powiatu bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.

Następnie przewodnicząca Komisji Konkursowej na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” z powiatu włoszczowskiego - Teresa Chudy, przedstawiła wyniki konkursu.

I miejsce – zdobył Zespół Ludowy „Cyraneczka” z Psar (gmina Secemin)

II miejsce – przypadło KGW Bebelno (gmina Włoszczowa)

III miejsce – zajął Zespół Ludowy „Moskorzewianie” z Moskorzewa (gmina Moskorzew)

W nagrodę otrzymali czeki o wartości odpowiednio 1000,00 zł, 800,00 zł i 700,00 zł. Pozostali uczestnicy konkursu: KGW z Komparzowa (gmina Kluczewsko), KGW „Krasockie Babki” z Krasocina (gmina Krasocin) i KGW z Bałkowa (gmina Radków), otrzymali nagrody za udział w wysokości 500,00 zł.

Zwycięski wieniec z Psar będzie reprezentował Powiat Włoszczowski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się w najbliższa niedzielę – 8 września w Tokarni.

Przypomnijmy, że tegoroczne XXI Dożynki Powiatu Włoszczowskiego zostały odwołane przez Zarząd Powiatu z uwagi na trudną sytuację rolników z gminy Moskorzew i Radków, którzy ponieśli duże straty w uprawach po nawalnym deszczu i gradobiciu 14 lipca. Uczestnicy uroczystej mszy dożynkowej mogli wesprzeć datkami poszkodowanych Rolników z gminy Moskorzew i Radków. Pieniądze zbierali wolontariusze z Fundacji „Jesteśmy Blisko”.

Galeria zdjęć

Ustawienia

Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!