Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie podążali śladami mjr ,,Hubala” i Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego
W piątek, 26 kwietnia 2024r., uczniowie klas V, VI, VII Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, pod opieką dyrektora szkoły - Rafała Pacanowskiego, nauczyciela historii Ryszarda Kowalczyka oraz członka OSP w Olesznie Joanny Kowalczyk, wzięli udział w uroczystości pt.: ,,Zlot Patriotyczny ,,Hubal”- początek - tu się wszystko zaczęło”, która odbyła się w miejscowościach Lipa i Szkucin koło Rudy Malenieckiej.
We wspólnym wyjeździe uczestniczyli także uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego we Włoszczowie pod opieką p. Ewy Czaja. Ponadto w uroczystości wzięli udział uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego im. Majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Dobromierzu, pod opieką dyrektora Roberta Dzierzgwy.
Delegacje powyższych szkół, wraz ze szkolnymi pocztami sztandarowymi i biało- czerwonymi flagami, pod komendą Dionizego Krawczyńskiego z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, spotkały się wraz z innymi delegacjami szkół powiatu koneckiego na przykościelnym placu w miejscowości Lipa, a następnie przemaszerowały do pobliskiego Szkucina.
Pełna treść artykułu w załączeniu.
Tekst i zdjęcia: Ryszard Kowalczyk, historyk Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie