Święto strażaków powiatu włoszczowskiego
W piątek, 8 maja, we włoszczowskim rynku na Placu Wolności, przy zabytkowym pomniku patrona strażaków – świętego Floriana, odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka.
Uroczysty apel rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem kapelana powiatowego służb mundurowych, księdza Leszka Dziwosza.
Następnie z kościoła uroczystość przeniosła się obok, do parku na Placu Wolności. Tutaj, podczas części oficjalnej wręczono zasłużonym funkcjonariuszom odznaczenia i medale oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
Medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczono nie tylko zawodowych strażaków, ale również osoby cywilne, związane z włoszczowskim pożarnictwem, między innymi Milenę Kowalczyk ze Starostwa Powiatowego, prezesa Banku Spółdzielczego Artura Kowalczyka, kierownika Kina Muza Grzegorza Krzywonosa, komendanta powiatowego policji Zbigniewa Popczyka oraz jego byłego zastępcę Marka Gaja, obecnie wicekomendanta koneckich stróżów prawa.
Podczas wydarzenia kapelan strażaków, ksiądz Leszek Dziwosz poświęcił pojazdy i inny sprzęt zakupiony przez komendę w ubiegłym roku, to jest ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, pojazd operacyjny oraz łódź ratowniczą z silnikiem. Ważnym punktem apelu strażackiego było także przekazanie aktu włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniecznie.
Przybyli goście tradycyjnie wychwalili włoszczowskich strażaków zawodowych i ochotników za ich profesjonalną służbę i ofiarność. Życzenia złożyli im między innymi wicekomendant wojewódzki straży Michał Jankowski, radne sejmiku Małgorzata Krzywda i Jolanta Tyjas, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, w imieniu starosty – członek Zarządu Powiatu Rafał Pacanowski oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Bartłomiej Robak.
Zwieńczeniem powiatowych obchodów Dnia Strażaka we Włoszczowie była defilada pododdziałów zmechanizowanych jednostek ochrony przeciwpożarowej wokół rynku.
Uroczystość strażacką uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury pod batutą kapelmistrza Michała Dudkiewicza.
Źródło: Moja Gazeta Lokalna




