Prawie 1,2 miliona unijnego dofinansowania na rozwój szkolnictwa zawodowego dla Powiatu Włoszczowskiego
Dziś, 6 lutego br., w budynku Biblioteki Publicznej w Kielcach, Starosta Dariusz Czechowski, Wicestarosta Łukasz Karpiński i Skarbnik Powiatu Agnieszka Górska podpisali z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Renatą Janik, Wicemarszałkiem Grzegorzem Sochą w obecności Radnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Małgorzaty Krzywdy umowę na dofinansowanie projektu adaptacji, modernizacji i wyposażenia pracowni szkolnych na potrzeby praktycznej nauki zawodu w Zespołach Szkół nr 2 i nr 3 we Włoszczowie.
Szkoły planowane do objęcia wsparciem to Technikum nr 1 przy ZS nr 2, oraz Technikum Nr 2 i Szkoła Branżowa I Stopnia przy ZS nr 3.
Dzisiejsza umowa jest następstwem rozstrzygnięcia naboru wniosków o dofinansowanie ze środków Programu Regionalnego “Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”; Priorytet 5 – Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego; Działanie 5.1 – Infrastruktura edukacyjna; Typ projektów – Infrastruktura na potrzeby kształcenia i szkolenia zawodowego oraz edukacji dorosłych.
- Wartość całkowita projektu wynosi: 1 466 699,94 zł w tym:
- Dofinansowanie z UE: 1 246 694,89 zł
- Wkład własny powiatu wyniesie: 220 005,05 zł
Wiosną ubiegłego roku Powiat Włoszczowski złożył do Urzędu Marszałkowskiego wniosek na projekt pod nazwą: „Adaptacja i modernizacja obiektów szkolnych na potrzeby praktycznej nauki zawodu wraz z niezbędnym wyposażeniem i pomocami dydaktycznymi gwarantującymi wysoką jakość kształcenia zawodowego w ZS Nr 2 i ZS Nr 3 we Włoszczowie”.
Zakres prac i potrzeby inwestycyjne przed złożeniem wniosku określiły szkoły, przy uwzględnieniu wymogów i zapisów regulaminu naboru.
W wyniku realizacji projektu powstaną 4 pracownie praktycznej nauki zawodu (po dwie w ZS nr 2 i ZS nr 3) oraz zostanie zmodernizowany plac szkoleniowy przy ZS nr 3. Będą to:
- Pracownia gastronomiczna w ZS nr 3 (służąca do praktycznej nauki zawodu dla kierunków żywieniowo – gastronomicznych),
- Pracownia analityczno – chemiczna w ZS nr 3 (służąca do praktycznej nauki zawodu dla kierunków żywieniowo - gastronomicznych oraz technika przetwórstwa mleczarskiego),
- 2 pracownie do praktycznej nauki zawodu dla technika geodezji, technika ochrony środowiska i technika architektury krajobrazu – w ZS nr 2.
W pracowniach, oprócz niezbędnych robót budowlanych, zainstalowane zostanie ich wyposażenie (stanowiska do praktycznej nauki zawodu) oraz materiały, pomoce i sprzęt gwarantujący wysoką jakość kształcenia w zawodach kucharz, piekarz, cukiernik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik przetwórstwa mleczarskiego (kształcenie w tym zawodzie prowadzą tylko 2 szkoły w Polsce!). W ZS Nr 2 na potrzeby praktycznej nauki zawodu zostanie wykonana adaptacja dotychczasowych pomieszczeń szkolnych w budynku wykorzystywanym kiedyś do potrzeb praktycznej nauki. Po dostosowaniu powstaną tu pracownie do praktycznej nauki zawodu dla technika geodezji, ochrony środowiska i architektury krajobrazu. Wykonane zostaną niezbędne roboty instalacyjne i przyłączeniowe, zakupione wyposażenie oraz materiały, pomoce i sprzęt gwarantujący wysoką jakość kształcenia w wymienionych zawodach.
Dodatkowo w ramach projektu zostanie zmodernizowany plac szkoleniowy przy Zespole Szkół nr 3 we Włoszczowie służący do nauki podstaw ruchu drogowego, organizacji transportu, budowy i napraw pojazdów (dla kierunku mechanik samochodowy, technik logistyk).
Modernizacja placu została zaplanowana w ramach inwestycji w infrastrukturę włączającą i zwiększania dostępności placówek dla osób ze specjalnymi potrzebami. Plac przylega do drugiego wejścia szkolnego z podjazdem dla osób niepełnosprawnych z przystosowanymi szerokimi drzwiami. Obecnie dojście, czy dojazd do wejścia z drugiej strony szkoły jest praktycznie niemożliwy przez stare spękane płytki, z miejscowymi brakami i zapadnięciami w powierzchni. Uczestniczący w zajęciach uczniowie z dysfunkcjami otrzymają możliwość podjechania pod sam podjazd i bezproblemowego dotarcia pieszo i uczestniczenia w zajęciach praktycznych. Obecny stan nawierzchni nie spełnia standardów dostępności dojścia do obiektów oświatowych – ciągi piesze winny zapewniać samodzielność poruszania się osobom z ograniczoną mobilnością oraz uwzględniać bezpieczeństwo poruszania się użytkowników poprzez m.in. równą nawierzchnię. Stąd konieczność wymiany nawierzchni w celu zapewnienia bezpieczeństwa i możliwości prowadzenia zajęć praktycznych w tej części obiektu szkolnego.
- Projekt przewiduje dostosowanie pracowni w naszych szkołach do obecnych standardów nauki zawodu. Tylko nowoczesna infrastruktura edukacyjna, która tu powstanie, zagwarantuje skuteczne kształcenie branżowe. Jest ono niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego nie tylko naszego powiatu, czy województwa, ale i kraju. Mam nadzieję, że inwestycja w nowoczesną infrastrukturę zachęci młodzież do wybierania naszych placówek szkolnych, szczególnie kierunków zawodów deficytowych na rynku pracy – powiedział Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski.
#FunduszeUE