Ostatnie pożegnanie płk. Zbigniewa Zielińskiego
9 marca w Warszawa odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Zielińskiego – żołnierza Armii Krajowej, partyzanta walczącego na ziemi włoszczowskiej, Honorowego Obywatela Miasta Włoszczowy oraz człowieka szczególnie zasłużonego dla upamiętniania historii polskiego podziemia niepodległościowego.
Uroczysta msza żałobna została odprawiona w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W nabożeństwie i ceremonii ostatniego pożegnania uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych oraz liczne delegacje z całej Polski. Po zakończeniu uroczystości doczesne szczątki pułkownika spoczęły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło licznej delegacji z Powiatu Włoszczowskiego. Samorząd powiatowy reprezentował starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, który zorganizował wyjazd delegacji na uroczystości pogrzebowe. W skład reprezentacji Powiatu Włoszczowskiego weszli również: wicestarosta włoszczowski Łukasz Karpiński oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Włoszczowskiego Monika Skoczek.
W uroczystościach wzięła udział także liczna delegacja z Oleszna wraz z kapelanem Narodowych Sił Zbrojnych ks. Mariuszem Rozin. Obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych, w tym:
• Narodowych Sił Zbrojnych – Koło w Olesznie, z prezesem Stanisławem Komisarczyk na czele,
• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło we Włoszczowie, z prezesem Rafałem Żelichowskim,
• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Olesznie, z prezes Anną Resiak.
Hołd zmarłemu oddali również przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń związanych z historią regionu:
Nadleśnictwo Włoszczowa oraz Towarzystwo im. Hetmana Stefana Czarnieckiego z prezes Wiesławą Krawczyk na czele.
W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz młodzieży szkolnej z terenu powiatu włoszczowskiego:
• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło we Włoszczowie,
• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Olesznie,
• Narodowych Sił Zbrojnych – Koło w Olesznie,
• I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie,
• Zespołu Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie,
• Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie,
• Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie wraz z dyrekcją szkoły.
Obecni byli również harcerze 34. Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, którzy wraz z opiekunem – harcmistrzem Anną Resiak – oddali hołd jednemu z ostatnich świadków i uczestników walk o niepodległość Polski.
Bezpieczny transport na uroczystość pogrzebową zapewniła firma RAFMAL z Włoszczowy.
Życiorys i działalność pułkownika
Pułkownik Zbigniew Zieliński, pseudonim „Sęk”, urodził się 13 lutego 1929 roku. W lutym 1944 roku został zaprzysiężony w szeregach Armia Krajowa i wstąpił do 74. pułku piechoty AK.
Podczas okupacji niemieckiej pełnił funkcję łącznika między oddziałami partyzanckimi działającymi w rejonie Radomsko, Częstochowa i Włoszczowa, przewożąc broń, prasę konspiracyjną oraz zaopatrzenie dla oddziałów walczących z okupantem. Brał udział w walkach z Niemcami m.in. w 1944 roku w rejonie Młynek i Pławno.
Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował działalność niepodległościową, angażując się w środowiska kombatanckie i inicjatywy upamiętniające historię Polskiego Państwa Podziemnego. W okresie PRL organizował przy warszawskiej kurii nielegalne duszpasterstwo kombatantów, skupiające żołnierzy wielu formacji niepodległościowych.
Po przemianach ustrojowych odegrał istotną rolę w tworzeniu instytucji państwowych wspierających środowiska weteranów. Był współtwórcą ustawy o kombatantach oraz pierwszym kierownikiem Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, którym kierował w latach 1991–1992 w randze ministra – sekretarza stanu w rządach premierów Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski oraz Waldemar Pawlak.
Pułkownik Zieliński był także współzałożycielem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz inicjatorem wielu pomników i miejsc pamięci poświęconych żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Był autorem i współautorem kilkudziesięciu książek oraz setek publikacji historycznych poświęconych dziejom walk o niepodległość Polski.
Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Walecznych. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała ziemia włoszczowska, gdzie jako młody partyzant prowadził działalność konspiracyjną. W uznaniu jego zasług dla popularyzowania historii regionu oraz kultywowania pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Włoszczowy.
Śmierć pułkownika Zbigniew Zieliński to ogromna strata dla środowisk kombatanckich, historyków oraz wszystkich, którym bliska jest pamięć o bohaterach walk o wolną Polskę. Jego życie było świadectwem patriotyzmu, odwagi i nieustannej troski o zachowanie prawdy historycznej.
Delegacja Powiatu Włoszczowskiego, uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych, oddała hołd człowiekowi, który przez całe życie pozostawał wierny wartościom wolności, służby Ojczyźnie oraz pamięci o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego.
Cześć Jego pamięci.




