Na „Pękowcu” oddano hołd partyzantom Armii Krajowej
W sobotę, 5 października 2024 r., na „Pękowcu” – w miejscu obozu i bunkrów oddziału partyzanckiego AK (w latach 1943 – 1945) odbyła się, już po raz piąty, uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Urząd Miasta i Gminy Koniecpol, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włoszczowie, Stowarzyszenie „Pękowiec” oraz Nadleśnictwo Włoszczowa.
Jak co roku, pamięć żołnierzy Armii Krajowej w tym miejscu uczcili mieszkańcy powiatu włoszczowskiego i częstochowskiego, w tym władze samorządowe naszego powiatu i gminy Koniecpol, poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych, harcerze, leśnicy, przedstawiciele jednostek i służb oraz zaproszeni goście, m.in. wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, który poinformował, że postara się, by w przyszłym roku uroczystość patriotyczna na „Pękowcu” odbyła się w asyście Wojska Polskiego. Wicewojewoda poinformował też, że w celu poprawy bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim tworzona jest 8. Dywizja Piechoty Armii Krajowej, której jedna z jednostek ma być ulokowana w powiecie włoszczowskim.
Nie zabrakło też gościa honorowego spotkań na Pękowcu – 95-letniego pułkownika i byłego sekretarza stanu w trzech rządach Rzeczypospolitej Polskiej – Zbigniewa Zielińskiego, żołnierza batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej, jednego z ostatnich żyjących uczestników walk partyzanckich na tych terenach, Honorowego Obywatela Włoszczowy. Pułkownik Zieliński otrzymał owacje na stojąco i prezent od starosty włoszczowskiego i burmistrza Koniecpola.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta polowa w intencji poległych oraz zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich. Liturgię Mszy Świętej poprowadzili: Dziekan Dekanatu Włoszczowskiego ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, Dziekan Dekanatu Koniecpolskiego ksiądz Andrzej Kaleta, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie ksiądz dr Marcin Rokita oraz Wikariusz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Olesznie ksiądz Mariusz Rozin.
Po mszy pułkownik Janusz Stępień, dowódca Samodzielnego Batalionu im. mjr Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Końskich odczytał Apel Poległych, a następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapaliły znicze.
W dalszej części uroczystości, zgromadzeni wysłuchali krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artysty z Włoszczowy Artura Frączka.
Po koncercie chętni mogli się udać w miejsce, gdzie zlokalizowany był obóz partyzancki żołnierzy Armii Krajowej grupy Mieczysława Tarchalskiego, by obejrzeć zrekonstruowany bunkier. W jednym z bunkrów na „Pękowcu”, 6 stycznia 1945 roku przebywał wraz ze sztabem Komendy Głównej Armii Krajowej generał Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek przygotowany przez salę bankietową Camelia z Lubachów, m.in. żołnierską grochówkę.
Uroczystość poprowadził nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie Ryszard Kowalczyk.
Wartę przy pomniku poległych żołnierzy batalionu „Las” Armii Krajowej pełnili harcerze z Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego.
Organizatorzy dziękują wszystkim pocztom sztandarowym i delegacjom oraz przybyłym gościom i mieszkańcom powiatu obecnym na uroczystości, a także organizacjom, służbom i osobom prywatnym, które włączyły się w organizację uroczystości.