Mieszkańcy Żelisławic będą mieli nowy chodnik. Wkrótce rusza budowa.
W piątek, 20 marca br., w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie została podpisana umowa dotacji, pomiędzy Gminą Secemin i Powiatem Włoszczowskim, na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1882T w miejscowości Żelisławice w zakresie budowy chodnika”.
Gminę reprezentował Wójt Tadeusz Piekarski i Skarbnik Edyta Wójcik, natomiast Powiat Włoszczowski – Starosta Dariusz Czechowski, Wicestarosta Łukasz Karpiński i Skarbnik Agnieszka Górska.
Na realizację zadania Gmina udzieliła Powiatowi pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 100 000,00 zł.
W tym samym dniu umowę z Wykonawcą inwestycji – Zakładem Budowlano-Drogowym Marcin Słoma z Miąsowej, reprezentowanym przez właściciela podpisał Zarząd Dróg Powiatowych reprezentowany przez Dyrektora Norberta Gąsieńca.
Przy podpisaniu obu umów obecni byli: Poseł Bartłomiej Dorywalski, Członkowie Zarządu Powiatu: Jarosław Krzyżanowski, Rafał Pacanowski i Damian Moroń, Przewodniczący Rady Gminy Secemin Dariusz Janus oraz Radny Gminy Secemin, mieszkaniec Żelisławic Wojciech Osiak.
Łączna wartość zadania to 1 264 084,53 zł, w tym:
- dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 758 450,00 zł
- środki własne Powiatu: 405 634,53 zł
- dotacja Gminy Secemin: 100 000,00 zł
Zakres prac obejmuje wykonanie: chodnika z kostki brukowej szerokości 1,8 m o łącznej długości 742 m, wyniesionego przejścia dla pieszych o nawierzchni bitumicznej, zjazdów do posesji z kostki betonowej, zjazdów zwykłych o nawierzchni bitumicznej, oznakowania pionowego i poziomego oraz ustawienie dwóch słupów hybrydowych (solarno-wiatrowych) w celu oświetlenia przejścia dla pieszych. Zostanie również wykonane odwodnienie jezdni oraz chodnika poprzez powierzchniowe sprowadzenie wód ściekiem przykrawężnikowym oraz wpustami do kanału deszczowego.
Planowany termin zakończenia prac – koniec sierpnia 2026 r.
Po podpisaniu umów Poseł Dorywalski wraz z Zarządem Powiatu, Dyrektorem ZDP oraz dwójką Radnych z Gminy Secemin udali się do Żelisławic, gdzie razem z Sołtysem tej miejscowości Henrykiem Lechem obejrzeli miejsce inwestycji.
- Mieszkańcy Żelisławic od dawna czekali na budowę chodnika. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu oraz dotacji Gminy Secemin ta inwestycja może być zrealizowana. Cieszę się bardzo, że piesi będą mogli bezpiecznie korzystać z nowego ciągu pieszego i pragnę serdecznie podziękować Wójtowi i Radnym Gminy Secemin za zrozumienie i wsparcie tej ważnej dla mieszkańców Żelisławic inwestycji. Dzięki wspólnemu finansowaniu wkładu własnego możemy zrobić więcej – powiedział Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski.




