Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”
19 kwietnia przypada 82. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – zbrojnego wystąpienia żydowskich formacji podziemnych, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu była decyzja niemieckich okupantów o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, realizowana w ramach planu zagłady europejskich Żydów.
Tego dnia w całej Polsce odbywa się akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, mająca na celu upowszechnianie pamięci o Powstaniu oraz szerzenie wiedzy o jego bohaterach i znaczeniu.
W tym roku 19 kwietnia przypada w Wielką Sobotę, dlatego uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie – harcerze pod opieką pani Agnieszki Brzdąk – przeprowadzili lokalną odsłonę akcji już 16 kwietnia. Na ulicach Włoszczowy rozdawali przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Odwiedzili również Starostwo Powiatowe, gdzie wręczyli żonkile Staroście Dariuszowi Czechowskiemu, Wicestaroście Łukaszowi Karpińskiemu oraz Członkom Zarządu Powiatu Jarosławowi Krzyżanowskiemu i Rafałowi Pacanowskiemu.
Dlaczego żonkil? To kwiat, który 19 kwietnia każdego roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie składał Marek Edelman – ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej i jeden z nielicznych ocalałych z getta. Żonkil stał się symbolem szacunku, pamięci i solidarności z ofiarami oraz uczestnikami powstania.