Mobilny Przystanek Historia Przyszłości we Włoszczowie
W dniu 16 września 2024 r. Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego – Rafał Pacanowski uczestniczył w inauguracyjnym otwarciu wydarzenia Mobilny Przystanek Historia Przyszłości, który został zorganizowany na terenie Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.
W wydarzeniu ponadto uczestniczyli: Burmistrz Gminy Włoszczowa – Grzegorz Dziubek, Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN w Warszawie – Magdalena Hajduk, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie – dr hab. Filip Musiał, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach – dr Robert Piwko, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 we Włoszczowie – Marek Ledwoch.
- W imieniu Starosty Włoszczowskiego – Pana Dariusza Czechowskiego, z ogromną radością pragnę wyrazić uznanie dla Instytutu Pamięci Narodowej za organizację wyjątkowego wydarzenia Mobilny Przystanek Historii. Inicjatywa ta, podróżująca po różnych miejscowościach, stanowi doskonałą okazję do przybliżenia lokalnym społecznościom kluczowych wydarzeń z historii Polski. Dzięki interaktywnym wystawom, prelekcjom oraz warsztatom, uczestnicy mogą w fascynujący sposób zgłębiać wiedzę o przeszłości, rozwijając jednocześnie swoją świadomość historyczną.
Mobilny Przystanek Historii to nie tylko spotkanie z historią, ale także żywe świadectwo dbałości o dziedzictwo narodowe i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Serdecznie gratulujemy organizatorom zaangażowania i profesjonalizmu w realizacji tej wspaniałej inicjatywy, która wzbogaca naszą kulturę i łączy pokolenia we wspólnym dialogu o polskiej tożsamości – powiedział Rafał Pacanowski – Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, która zachęca do wzięcia udziału w nowoczesnej edukacji historycznej i dzięki temu nauki historii w nowy, atrakcyjny i immersyjny sposób. Dodatkowo jest to jedyna taka okazja do poznania wszystkich gier i aplikacji Biura Nowych Technologii IPN.
Zaprojektowane jest w formie przestrzennej wystawy, w środku której znajdują się stanowiska z komputerami PC i urządzeniami VR (virtual reality). Na nich przedstawiane są gry i aplikacje służące do pogłębiania wiedzy historycznej, kształtowania postaw obywatelskich, czy zwiększania wrażliwości emocjonalnej. Gry i aplikacje, które prezentowane są w przestrzeni Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości oferują angażującą i edukacyjną rozrywkę dla osób w każdym wieku. Skorzystać z nich może zarówno młodzież szkolna, jak i osoby dorosłe.
Warto zaznaczyć, że dwie miejscowości z Województwa Świętokrzyskiego: Pińczów i Włoszczowa zostały objęte niniejszą inicjatywą.