80. rocznica ludobójstwa na Wołyniu
Dziś 11 lipca mija 80. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.
Po raz pierwszy w historii, 9 lipca w Łucku na Ukrainie, prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali hołd pomordowanym Polakom podczas mszy świętej poświęconej pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.
W Polsce obchody państwowe w 80. rocznicę zbrodni rozpoczną się dziś o 10.30 mszą świętą w Katedrze Polowej w Warszawie, następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje państwowe złożą kwiaty.
O rocznicy ludobójstwa na Wołyniu pamięta też Włoszczowa. W intencji ofiar, o godzinie 18.00, odprawiona zostanie msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się ludzi w kościołach w niedzielę. Sprawcami ludobójstwa – rzezi wołyńskiej byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
Według najnowszych szacunków polskich badaczy, w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tysięcy Polaków, około 60 tysięcy na Wołyniu, a co najmniej drugie tyle w Małopolsce Wschodniej, na Polesiu i ziemiach dzisiejszej Polski. Doprowadziło to też do ucieczki kilkuset tysięcy Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej.