Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski, Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych we Włoszczowie serdecznie zapraszają na Mszę Świętą w intencji przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz za Ojczyznę, która odbędzie się 13 lutego 2025 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.
Do udziału w uroczystości zapraszamy Poczty Sztandarowe, młodzież szkolną, przedstawicieli środowisk kombatanckich i patriotycznych oraz mieszkańców powiatu.
Zbiórka na placu kościelnym o godz. 16.45. Po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, przy symbolicznym cenotafie poświęconym gen. Leopoldowi Okulickiemu ps. „Niedźwiadek” i gen. Stefanowi Roweckiemu ps. „Grot”.
Niech wspólna modlitwa będzie wyrazem naszej pamięci o bohaterach walczących za wolność Polski oraz okazją do oddania hołdu ich poświęceniu.
Powstanie Związku Walki Zbrojnej i przemianowanie go w Armię Krajową
Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej 1939 roku i rozpoczęciu niemieckiej oraz sowieckiej okupacji, polskie podziemie niepodległościowe zaczęło organizować ruch oporu. Już 13 listopada 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski (SZP), którą w grudniu tego samego roku przekształcono w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ). Była to ogólnopolska organizacja konspiracyjna, której celem było przygotowanie powstania przeciw okupantom. Na czele ZWZ stanął generał Kazimierz Sosnkowski, a w okupowanym kraju kierownictwo objął generał Stefan Rowecki „Grot”.
14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, generał Władysław Sikorski, przemianował Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową (AK). Stała się ona największą podziemną armią w okupowanej Europie, liczącą w szczytowym okresie nawet 400 tysięcy żołnierzy.
Najważniejsze dokonania Armii Krajowej
Armia Krajowa prowadziła szeroko zakrojone działania sabotażowe, dywersyjne i wywiadowcze. Do jej najważniejszych akcji należały:
- Akcja „N” – kampania dezinformacyjna skierowana przeciwko Niemcom,
- Operacja „Wachlarz” – działania dywersyjne na szlakach komunikacyjnych III Rzeszy,
- Zamach na Franza Kutscherę – udana likwidacja niemieckiego kata Warszawy,
- Akcja „Burza” – seria powstań w różnych regionach Polski, m.in. wyzwolenie Wilna i Lwowa przed wkroczeniem Armii Czerwonej,
- Powstanie Warszawskie (1944) – największy zryw zbrojny podziemia, który trwał 63 dni.
W rejonie dzisiejszego powiatu włoszczowskiego działały silne oddziały AK, które prowadziły liczne akcje przeciwko niemieckiemu okupantowi. Ważniejsze działania obejmowały:
- Akcja na transporty kolejowe – oddziały AK często dokonywały wykolejeń niemieckich pociągów, m.in. w okolicach Koniecpola i Secemina,
- Atak na niemiecką strażnicę w Moskorzewie – skuteczna akcja partyzantów na niemiecki garnizon,
- Likwidacja konfidentów i kolaborantów – AK skutecznie eliminowała zdrajców współpracujących z okupantem,
- Akcja „Burza” w rejonie Włoszczowy – próby przejęcia kontroli nad terenem przed wkroczeniem Armii Czerwonej, m.in. potyczki z wycofującymi się Niemcami.
Pamięć o działaniach Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych jest niezwykle istotna dla polskiej tożsamości narodowej. Żołnierze podziemia walczyli o wolność Polski, często płacąc najwyższą cenę. Ich heroizm i poświęcenie są częścią naszej historii, którą należy przekazywać kolejnym pokoleniom. To dzięki nim Polska zachowała ducha oporu i wiarę w niepodległość. Współczesne inicjatywy, takie jak renowacja miejsc pamięci, czy obchody rocznicowe, pozwalają oddać hołd tym, którzy nie wahali się stanąć do walki o ojczyznę.