Środa, 02 października 2024
Imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
pochmurno

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Januszewicach

14 września Ochotnicza Straż Pożarna w Januszewicach obchodziła jubileusz stulecia powstania. Jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem korporacyjnym w ochotniczych strażach pożarnych.

Uroczystość jubileuszową rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym, odprawiona przez czterech księży pod przewodnictwem dziekana dekanatu włoszczowskiego, kapelana służb mundurowych naszego powiatu, księdza Leszka Dziwosza z Włoszczowy.

Z powodu opadów deszczu zmieniono program uroczystości. Część oficjalną, która miała się odbyć przed budynkiem remizy strażackiej, przeniesiono do pobliskiego budynku Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Komornikach.

Tutaj dotarło dziewięć pocztów sztandarowych, strażacy i zaproszeni goście. Dowódcą uroczystości był Dariusz Ławiński, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kluczewsku. Na początku Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobromierza odegrała hymn państwowy.

Następnie głos zabrał prezes jednostki – Rafał Chlebosz, który przedstawił rys historyczny stuletniej straży. Jak mówił, obecnie jednostka liczy 68 strażaków, z czego aż 22 posiada odpowiednie przeszkolenie, jak mało która OSP w naszym powiecie. Januszewice posiadają dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze (ostatni zakupiony w 2022 roku). W 2023 roku, dzięki pomocy finansowej Gminy Kluczewsko i dofinansowaniu z budżetu państwa, siedziba januszewickich druhów przeszła kompleksową termomodernizację.

Z okazji tak zacnego jubileuszu stuletnia straż pożarna z gminy Kluczewsko została odznaczona Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem korporacyjnym w OSP. Dekoracji sztandaru jednostki dokonał Bartłomiej Robak, prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP we Włoszczowie i członek Zarządu Głównego w Warszawie. W dalszej kolejności wręczono złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa, odznaki strażak wzorowy oraz za wysługę lat. Uhonorowano też grawertonami osoby wspierające jednostkę.

Życzenia i prezenty przekazali prezesowi straży między innymi poseł Bartłomiej Dorywalski, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Małgorzata Krzywda, władze Powiatu Włoszczowskiego: wicestarosta Łukasz Karpiński i członek Zarządu Powiatu Damian Moroń, przedstawiciele Gminy Kluczewsko z wójtem Rafałem Pałką i przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Ławińską na czele, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Pacanowski oraz prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Bartłomiej Robak.

Źródło: Moja Gazeta Lokalna

Galeria zdjęć

Ustawienia

Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!