Powróć do: Turystyka

Izby regionalne/muzea

Izba Regionalna Ziemi Włoszczowskiej

Izba znajduje się w budynku Biblioteki Publicznej:

ul. Kościuszki 11

29-100 Włoszczowa

tel. 41 39 43 433, 41 39 42 313

 

Czynna: poniedziałek - piątek w godz. 9.00-16.00


Chęć zwiedzania należy zgłosić pani Monice Luzar, e-mail: m.luzar@biblioteka-wloszczowa.pl


Nowa Izba Regionalna Ziemi Włoszczowskiej powstała pod koniec 2016 roku w rozbudowanej Bibliotece Publicznej. Wcześniej zajmowała dwa niewielkie pomieszczenia, w których trudno było wyeksponować zbiory, dziś mieści się na najniższej kondygnacji zmodernizowanej Biblioteki, a ekspozycja zajmuje 154 m2 powierzchni.

 

W Izbie zgromadzono przedmioty dziś już nie używane: kołowrotki do przędzenia, stare żelazka, lampy naftowe, liczydła, maszyny do pisania, radioodbiorniki i telefony, meble oraz stare dokumenty, czy rzeźby twórców ludowych. Można zobaczyć damski i męski strój regionalny oraz pamiątki z II wojny światowej m.in. mundury i hełmy.

Piękno ziemi włoszczowskiej można podziwiać na zdjęciach przewodnika turystycznego Michała Pioruna.

 

Na jednej ze ścian wisi zarys powiatu włoszczowskiego oraz herb Powiatu i herby 6 gmin tworzących powiat włoszczowski. Tablice ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.

 

W Izbie Regionalnej odbywają się lekcje tematyczne dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie i inne wydarzenia kulturalne i turystyczne.

 

 

IzbaRegionalnaZW_1 

IzbaRegionalnaZW_2 

IzbaRegionalnaZW_3 

IzbaRegionalnaZW_4 

IzbaRegionalnaZW_5 

IzbaRegionalnaZW_6 

 

 

 

Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy

 

 

Centrum mieści się na I piętrze budynku Szkoły Podstawowej.

Czarnca

ul. Szkolna 16

29-100 Włoszczowa

Chęć zwiedzenia Centrum należy zgłosić pod nr tel. 41 39 42 111.

 

Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego otwarto w 2014 r. Wcześniej (od 1979 r.) w jednej z sal funkcjonowała Izba Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, pamiątki związane z naszym bohaterem narodowym nie mogły być odpowiednio wyeksponowane.

 

Obecnie w 8 salach wystawowych o łącznej powierzchni 300 m2 zgromadzono liczne eksponaty, m.in. szaty liturgiczne i starodruki z XVII wieku, a także dokumenty podpisane przez hetmana, pamiątki po uroczystościach państwowych, jakie odbywały się w Czarncy z udziałem najwyższych władz, m.in. w latach 30. XX w., reprodukcje znanych obrazów oraz ryciny przedstawiające wydarzenia z życia hetmana, manekiny w strojach z epoki oraz zbroję husarską i replikę siedemnastowiecznej armaty (armatę przekazał potomek S. Czarnieckiego), mundury (podarowane przez Wyższą Szkołę Oficerską imienia Stefana Czarnieckiego w Poznaniu oraz 3. Pułk Strzelców Konnych imienia Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Wołkowyska na Białorusi), motor księdza Jana Zalewskiego z parafii Haderslev w Danii, na którym przyjechał do Czarncy podczas Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Ojców Starym Szlakiem „Jak Czarniecki do Poznania…” w 2008 roku i wiele innych pamiątek.

 

Przedmioty przez wiele lat gromadziło Towarzystwo Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego i szkoła w Czarncy. Były pozyskiwane od instytucji i osób prywatnych. Część eksponatów ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i Urząd Gminy Włoszczowa (m.in. reprodukcje obrazów i ryciny).

 

 

CentrumEiK_Czarnca_1 

CentrumEiK_Czarnca_10 

CentrumEiK_Czarnca_2 

CentrumEiK_Czarnca_3 

CentrumEiK_Czarnca_4 

CentrumEiK_Czarnca_5 

CentrumEiK_Czarnca_6 

CentrumEiK_Czarnca_7 

CentrumEiK_Czarnca_8 

CentrumEiK_Czarnca_9 

 

 

Krasockie Muzeum Chleba

 

 

Krasockie Muzeum Chleba mieści się w zabytkowym wiatraku holenderskim w Krasocinie. Nadzór nad obiektem sprawuje miejscowa Biblioteka Publiczna.

 

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie:

- od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu zwiedzania,

- w sobotę i niedzielę w godzinach 13.00-17.00 bez konieczności zgłoszenia telefonicznego.

 

Zwiedzanie w terminie innym niż godziny otwarcia jest możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach, po uzgodnieniu telefonicznym 41 3917017. Dotyczy to zarówno zwiedzających indywidualnie, jak i grup zorganizowanych.

 

W Krasockim Muzeum Chleba zgromadzono mnóstwo eksponatów związanych z pracą na roli. To cepy, przetaki, sierpy, kosy, wialnie do zboża, sieczkarnie, czy pługi. Są też przedmioty i narzędzia wykorzystywane w dawnym, codziennym życiu naszych babć i dziadków: kołowrotki, tary do prania ręcznego, łopaty do chleba, maselnice, żelazka z duszą i wiele, wiele innych. Są też archiwalne fotografie sprzed 40, 50, a nawet 80 lat przedstawiające prace polowe, jak młócka, koszenie; są również zdjęcia z dawnych dożynek, czyli święta chleba. Wszystko to w niezwykłej scenerii wnętrza wiatraka, na trzech poziomach.

 

Pierwszy poziom nawiązuje do prac polowych m.in. siewu, orki, koszenia, młócki. Na drugim poziomie znajdują się fotografie z dożynek oraz przedmioty codziennego użytku z dawnych lat. Na trzecim poziomie są zdjęcia samego wiatraka na przestrzeni wieków oraz fotografie pierwszego muzeum chleba, otwartego w 1980 roku. Dodatkowo znajduje się tam ekspozycja poświęcona Przedborskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz meble z czasów PRL.

 

Po zwiedzaniu, turyści mogą zakupić pamiątkowe gadżety, m.in. breloki, długopisy, kubki, magnesy na lodówkę, notesy, smycze, torby ekologiczne i wiele innych.

 

MuzeumChleba_Krasocin_1 

MuzeumChleba_Krasocin_10 

MuzeumChleba_Krasocin_11 

MuzeumChleba_Krasocin_12 

MuzeumChleba_Krasocin_13 

MuzeumChleba_Krasocin_14  

MuzeumChleba_Krasocin_2_(1) 

MuzeumChleba_Krasocin_3 

MuzeumChleba_Krasocin_4 

MuzeumChleba_Krasocin_5 

MuzeumChleba_Krasocin_6 

MuzeumChleba_Krasocin_7 

MuzeumChleba_Krasocin_8 

MuzeumChleba_Krasocin_9 

 

 

Muzeum Parafialne przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie

 

 

Muzeum Parafialne znajduje się w budynku starej plebanii, przy ul. Partyzantów 3.

 

Otwarte w lutym 2021 r., eksponuje gromadzone przez lata zbiory, w większości pochodzące z dawnego wystroju kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Są to m.in. obrazy i rzeźby z XVII, XVIII, XIX i XX w., XVIII-wieczne portrety trumienne i epitafijne dawnych właścicieli Włoszczowy, XVIII-wieczne rzymskie ornaty upowszechnione po soborze trydenckim, kadzielnice, lampy wieczne, świeczniki, starodruki i inne pamiątki związane z parafią.

 

Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o wcześniejszy kontakt e-mailowy:

kaczkowskas@o2.pl lub torlikowska@gmail.com

 

muzeumParafialne_1 

muzeumParafialne_2 

muzeumParafialne_3 

muzeumParafialne_4 

muzeumParafialne_5 

muzeumParafialne_6 

muzeumParafialne_7 

muzeumParafialne_8 

 

 

 

Muzeum Wsi Polskiej w Seceminie

 

Znajduje się przy ul. Kolejowej 9

Jest udostępniane dla zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu terminu - tel. 608 445 979, e-mail: krzysztofslaw@wp.pl

 

Muzeum Wsi Polskiej w Seceminie, to prywatna inicjatywa Państwa Haliny i Sławomira Krzysztofików, którzy od ponad 20 lat zbierali eksponaty obrazujące życie i pracę mieszkańców dawnej wsi polskiej. Muzeum znajduje się na prywatnej posesji w dawnym budynku gospodarczym. Pasję małżonków wsparło Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin, które jest współgospodarzem muzeum i które pozyskało środki na wyremontowanie budynku Muzeum. W bogatych zbiorach dominują sprzęty etnograficzne o różnym przeznaczeniu, niezbędne w gospodarstwie chłopskim.

 

źródło: https://edd.nid.pl/wydarzenia/dni-otwarte-w-muzeum-wsi-polskiej-w-seceminie/

 MuzeumWsiPolskiej_wSeceminie