Obchody upamiętniające ostatnią zbiórkę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Stanowiskach
W środę, 7 czerwca br. w Stanowiskach na terenie naszego powiatu odbyła się uroczystość upamiętnienia ostatniej zbiórki żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego dowodzonego przez mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.
Uroczystości zorganizował Okręg Kielce „Jodła” Armii Krajowej wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Kluczewsko oraz Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim “Hubal” w Dobromierzu.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Stanowiskach, po której nastąpił przemarsz uczestników liturgii na miejscowy cmentarz. Na terenie lokalnej nekropolii odbyła się uroczystość przy grobie Franciszka Głowacza „Lisa” – żołnierza OWWP oraz odnowionym nagrobku Franciszka Biskupskiego, u którego kwaterował „Lis”. W trakcie uroczystości nowy pomnik został poświęcony, a po Apelu Pamięci na mogiłach obu Bohaterów zostały złożone kwiaty, po czym Kompania Honorowa oddała salwę na cześć pamięci wszystkich poległych i zamordowanych przez okupantów mieszkańców gminy Kluczewsko.
Na uroczystości obecny był minister, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Kasprzyk, który odznaczył medalami Pro Patria oraz Pro Bono Polonia osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medalem Pro Bono Poloniae został uhonorowany Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski zaś medalami Pro Patria Maria Chrzanowska-Zalewska, Małgorzata Ławińska, Marcin Nowak, Rafał Nowak, Sebastian Olczyk, Wojciech Suder, ksiądz Stanisław Stańczyk, Wioleta Wrzeszcz, Beata Zięba.
Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, występował też pod nazwą Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. „Hubala” – jeden z pierwszych polskich oddziałów partyzanckich, działający w pełnym umundurowaniu wojskowym na Kielecczyźnie od końca września 1939 do 25 czerwca 1940 roku. Utworzyli go razem z mjr. Henrykiem Dobrzańskim, który przyjął pseudonim Hubal – żołnierze ze 110. Rezerwowego Pułku Ułanów, którzy zdecydowali się we wrześniu 1939 roku na kontynuowanie walki w oczekiwaniu na ofensywę angielsko-francuską. Mimo iż bezpośrednia walka z okupantem, do czasu rozpoczęcia działań zbrojnych na Zachodzie, nie była zasadniczym celem działalności oddziału, to okupacyjna rzeczywistość sprawiła, że jej podjęcie stało się konieczne. Dzięki zdobytym doświadczeniom w prowadzeniu działalności na terenie zajętym przez wroga, „Hubal” doskonalił taktykę walki z okupantem. Działalność oddziału mjr. „Hubala” należy zaliczyć do wyjątkowych w polskim ruchu oporu. Miała ona ogromne znaczenie moralne i polityczne, wpłynęła pozytywnie na proces kształtowania się w społeczeństwie świadomości, iż walkę należy kontynuować. Działania oddziału były jawną i skuteczną demonstracją patriotyczną, która wywarła duży wpływ na rozwój działalności konspiracyjnej na Kielecczyźnie. (UdSKiOR)