Konferencja w I LO pt. ,,Kryzys psychiczny niejedno ma imię"
Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom młodego pokolenia i w trosce o jego dobrostan psychiczny, Szkolny Samorząd Uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie zorganizował konferencję nt. zdrowia psychicznego młodzieży pt. „Kryzys psychiczny niejedno ma imię”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z siedmiu klas naszej szkoły. Przeprowadzenie konferencji było możliwe dzięki współpracy z naszym Patronem – Fundacją I Liceum im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Konferencję poprowadził Krzysztof Kowalczyk z kl. III C.
W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: Pani Olga Golańska, która reprezentowała Starostę Włoszczowskiego, Pan Sławomir Krzysztofik – wizytator z Kuratorium Oświaty, Pani st. post. Weronika Rak – rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, Pani Izabela Niewiara-Sobala – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Włoszczowie wraz z psychologami: Panią Haliną Juzyszyn-Krzysztofik, Panią Beatą Jagielską i Panią Aleksandrą Ścisłowską, Pani Bożena Kaczor – Dyrektor I Liceum im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie oraz Pani Monika Kaczkowska-Pilarska – Wicedyrektor naszej szkoły.
W roli prelegentów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i zgodzili się nieodpłatnie wziąć udział w konferencji, wystąpili: Pani Marzena Dudek – Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego we Włoszczowie, psycholog i psychoterapeuta, Pani Olga Suliga-Sikora, psycholog dziecięcy, pedagog, psychoterapeuta uzależnień w trakcie certyfikacji z Centrum Zdrowia Psychicznego we Włoszczowie oraz Tomasz Bugajny – pedagog, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, terapeuta rodzinny z Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Pani Marzena Dudek omówiła temat kryzysu psychicznego u młodzieży. Odpowiedziała na pytania, jak go rozpoznać u siebie i osób z otoczenia oraz gdzie szukać pomocy. O zaburzeniach lękowych i zachowaniach autoagresywnych wśród młodzieży opowiedziała psycholog Olga Suliga-Sikora. Pan Tomasz Bugajny poruszył temat uzależnień wśród nastolatków i zwrócił szczególną uwagę na zagadnienie poczucia własnej wartości. Prelegenci podkreślali, jak bardzo ważną sprawą jest szukanie pomocy w sytuacjach kryzysowych. Przekazali telefony, na które młodzi ludzie mogą dzwonić w dzień i w nocy. Wskazali objawy kryzysu, czyhające wtedy uzależnienia, ale i sposoby pozytywnego przezwyciężania takich doświadczeń. Wzmacnianie samego siebie jest konieczne, by człowiek mógł być szczęśliwy, kochać rodzinę, kolegów, miejsce, w którym jest.
Po podziękowaniu prelegentom za udział i przerwie na poczęstunek został ogłoszony zwycięzca konkursu na przygotowanie ulotki nt. szkodliwości palenia e-papierosów, którym został Maksymilian Strojkowski z kl. Ic. Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie zostały wyróżnione, a są nimi: Mikołaj Bauer z kl. I d, Natalia Miśtal z kl. I d, Daniela Szklarz z kl. IIa, Ola Turczyńska z kl. IIf, Liliana Musiał z kl. IVb i otrzymały gratulacje z rąk Wizytatora – Pana Sławomira Krzysztofika. Nagrodą główną w konkursie był bon podarunkowy na kwotę 200 złotych, wszystkie projekty zostaną wydrukowane i rozpropagowane wśród społeczności szkolnej.
Na koniec konferencji został wyemitowany film „Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym”.
Przeprowadzenie konferencji było możliwe dzięki grantowi sfinansowanemu ze środków@narodowyinstytutwolności w ramach #funduszmlodziezowy @Komitet do spraw Pożytku Publicznego, www.swietokrzyskieplus.pl oraz otwartości pracowników Domu Kultury.
Pani dyrektor Bożena Kaczor i Pani Olga Golańska podkreśliły, jak piękną sprawą jest zrealizowana inicjatywa Szkolnego Samorządu Uczniowskiego I LO. Szczególne słowa uznania za zorganizowanie konferencji skierowały do opiekuna SSU psycholog Pani Haliny Stanowskiej i współpracującej z nią pani pedagog Moniki Rembas. Mamy nadzieję, że obecność przedstawicieli instytucji na konferencji zapoczątkuje kolejne dobre działania wzmacniające młodych ludzi w trosce o samych siebie, swoje rodziny i zespoły klasowe.