Aktywny wypoczynek

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
Rowerem przez powiat włoszczowski

 

 • Wypożyczalnia rowerów przy Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym
  we Włoszczowie

  Od 1 lipca 2012 r. przy Powiatowym Centrum Kulturalno - Rekreacyjnym we Włoszczowie (ul. Koniecpolska 42) działa wypożyczalnia rowerów.

  Wypożyczalnia oferuje 32 rowery (po 11 damskich i męskich oraz 10 dziecięco-młodzieżowych) wyposażone w oświetlenie, błotniki, bagażnik i dzwonek. Klient może poprosić o wyposażenie dodatkowe: pompkę, linkę zabezpieczającą, kask i kamizelkę/opaskę odblaskową.

    więcej >>>
Przyrodę, historię, zabytki i ciekawe miejsca w powiecie i jego okolicy najlepiej poznacie udając się wskazanymi trasami. Dzięki nim można dostrzec atrakcyjność krajobrazów, wsłuchać się w odgłosy przyrody, jak również odkryć magiczne zakątki tej ziemi.
Oznakowane szlaki rowerowe na terenie powiatu włoszczowskiego:

 • Szlak rowerowy "Lasami dookoła Włoszczowy"
 • Szlak przez gminę Radków (i nie tylko)
 • Rowerowy szlak pielgrzymkowy "Miejsca Mocy"
 • Szlak rowerowy "Lasami dookoła Włoszczowy"

  Trasa prowadzi głównie lasem przez najciekawsze i najpiękniejsze okolice Włoszczowy, teren trzech gmin: Włoszczowy, Krasocina i Kluczewska. Posiada niepowtarzalne walory krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe. Na początku szlaku, na terenie Szkółki Leśnej w Koniecznie można dowiedzieć się o florze i faunie ziemi włoszczowskiej. Znajduje się tam: wiata edukacyjna, Leśna Ścieżka Dydaktyczna "Poznajemy Las", Leśna Izba Edukacyjna. Pokonując szlak poznajemy historię i zabytki Włoszczowy, Nieznanowic, Kluczewska, Kurzelowa i Czarncy.

    więcej >>>


 • Szlak przez gminę Radków (i nie tylko)

  Szlak wiedzie przez najciekawsze zakątki gminy Radków oraz sąsiednią Oksę, Nagłowice i Rejowiec (powiat jędrzejowski). Znajdują się na nim zabytki oraz rozległe łąki, stawy, lasy. Trasa ma długość 47,2 km i w 60% biegnie drogami asfaltowymi. To średnio trudny odcinek do pokonania.

    więcej >>>

 • Rowerowy szlak pielgrzymkowy "Miejsca Mocy"

  Szlak rowerowy "Miejsca Mocy" łączy miejsca kultu religijnego, sanktuaria maryjne oraz inne, ważne obiekty sakralne zlokalizowane w województwie świętokrzyskim. Został wytyczony w 2007 roku z inicjatywy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dofinansowaniu z budżetu powiatu włoszczowskiego i gminy Secemin.

    więcej >>>
 
Samochodem przez powiat włoszczowski

 • Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej

  Drewniane zabytki to prawdziwe perły regionu świętokrzyskiego, tym cenniejsze, że do dnia dzisiejszego nie zachowało się ich zbyt wiele. Najpiękniejsze drewniane kościółki, dzwonnice, chałupy i dwory można zobaczyć podróżując samochodowym Szlakiem Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego. Utworzony w województwie świętokrzyskim szlak jest kompatybilny ze Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu.

    więcej >>>
Trasy do "Nordic Walking"

W 2014 r. na terenie gmin: Włoszczowa i Kluczewsko wytyczono i oznakowano trasy do nordic walking (po 3 trasy w każdej z powyższych gmin).
Uroczyste otwarcie tzw. "Nordic Walkin Park" nastąpiło 27 września 2014 r. we Włoszczowie podczas imprezy plenerowej "Jedz zdrowo i żyj na sportowo".

Trasy powstały w ramach projektu współpracy "AKTIW - Aktywna Turystyka i Wypoczynek" realizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Region Włoszczowski" oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "U Źródeł" z Modliszewic, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Pomysł na realizację projektu był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tą formą aktywności fizycznej w naszym powiecie.

Trasy poprowadzone są chodnikami oraz asfaltowymi i gruntowymi drogami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Wszystkie tablice opracowano w języku polskim i angielskim.

Trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Z tras mogą korzystać nie tylko entuzjaści nordic walkingu, ale również biegacze i narciarze biegowi.

Trasy posiadają certyfikat Polskiej Federacji Nordic Walking.

 • Trasy do Nordic Walking we Włoszczowie
    więcej >>>

 • Trasy do Nordic Walking w Gminie Kluczewsko
    więcej >>>


Las

 • Włoszczowskie lasy

  Obszary leśne zajmują 40% powierzchni powiatu włoszczowskiego. Sprzyjają odpoczynkowi blisko natury i nieskażonego środowiska naturalnego. Są wymarzonym miejscem spacerów i odpoczynku. Można się tu zrelaksować i nacieszyć obcowaniem z przyrodą, która jest na wyciągnięcie ręki.

    więcej >>>
 

 • Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna

  Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna została utworzona w 2009 r. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Koniecpol, niedaleko Radkowa. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Leśniczówce Radków (600 metrów od drogi Bebelno - Krasów - Radków). Wyposażona jest w wiatę, drewniane ławki i stoły. Przy wiacie znajduje się miejsce na ognisko. Na ścieżce o długości 2,2 km jest 10 przystanków wyposażonych w tablice informacyjne o tematyce leśnej. Trasa prowadzi łatwo dostępnymi drogami, a szacowany czas przejścia to ok. 1,5 godziny.

    więcej >>> • Leśna Ścieżka Dydaktyczna "Poznajemy Las"

  Leśna Ścieżka Dydaktyczna "Poznajemy las" została utworzona w 2005 roku przez Nadleśnictwo Włoszczowa. Znajduje się przy Szkółce Leśnej w Koniecznie. W 2007 roku wyposażono ją w taras widokowy, drewniane kładki, ławki i stoły. Na ścieżce o długości 3,5 km znajduje się XIV przystanków wyposażonych w tablice informacyjne o florze i faunie ziemi włoszczowskiej.

    więcej >>>


Wypoczynek nad wodą

Powiat Włoszczowski pod względem hydrograficznym leży w lewostronnym dorzeczu rzeki Wisły. Na tym terenie miłośnicy wypoczynku nad wodą znajdą wiele urokliwych zakątków zarówno do kąpieli, jak i wędkowania, czy po prostu obserwacji ptactwa wodnego.

Przy zbiorniku retencyjnym Klekot koło Łachowa (gm. Włoszczowa) jest miejsce na rozbicie namiotu, a latem funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wśród lasów w okolicy miejscowości Chycza (gm. Radków) nad zbiornikiem wodnym znajduje się ośrodek wypoczynkowy z domkami kempingowymi. Spotkanie z łabędziami możliwe będzie nad zalewem Biadaszek nieopodal Włoszczowy. Na terenie każdej gminy są również mniejsze zbiorniki wodne, nad którymi wypoczywa miejscowa ludność. Brzegi rzeki Pilicy, Czarnej Włoszczowskiej, Zwleczy, Białej Nidy, Kwilinki, Nowej Czarnej, Czarnej Strugi i innych mniejszych rzek są doskonałym miejscem do obserwacji roślin i zwierząt zasiedlających środowisko wodne. Wędkarze za zgodą właścicieli mogą łowić ryby na terenach prywatnych.Kajakiem pokonać Pilicę

Lubiący przygody i przypływ adrenaliny powinni się udać na spływ kajakowy rzeką Pilicą.

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 342 km i średnim spadku 0,5 promila. Pokonując Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Małopolską i Nizinę Mazowiecką płynie między innymi przez Szczekociny, Koniecpol, Maluszyn, Przedbórz, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki, Spałę, Białobrzegi i Warkę. Pilica urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów oraz bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. Najcenniejsze fragmenty dorzecza Pilicy są chronione w 3 parkach krajobrazowych: Przedborskim, Sulejowskim i Spalskim.

  więcej >>>

  

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-24
Data publikacji:2016-01-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:14940