Włoszczowa będzie piękniejsza - Powiat Włoszczowski

Powiat Włoszczowski

Włoszczowa będzie piękniejsza

13 lutego 2018

A to za sprawą 22 milionów złotych z Unii Europejskiej na „Kompleksową rewitalizację centrum”. W ciągu trzech lat odmieni się estetyka i funkcjonalność przestrzeni publicznej, przybędzie miejsc rekreacji i  aktywności społecznej. Zadanie będzie realizował Urząd Gminy Włoszczowa wraz z partnerami. Są nimi: Starostwo Powiatowe, Dom Kultury, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej Ars Sacra oraz przedsiębiorca Paweł Bąk.

13 lutego z udziałem marszałka województwa Adama Jarubasa została podpisana pre-umowa na jeden z najważniejszych projektów inwestycjnych ostatniego półwiecza. Marszałek pogratulował przedsięwzięcia. - To już zawsze będzie służyło ludziom - podkreślił.

Przypomnijmy, co obejmuje rewitalizacja:

 1. Zagospodarowanie terenu w środku Rynku. Wymieniona zostanie nawierzchnia alejek w parku, odnowiony pomnik świętego Floriana, wybudowana fontanna z efektami świetlnymi, tereny zielone zostaną zagospodarowane, park zostanie też doposażony w elementy małej architektury: ławki, kosze i stojaki na rowery.
 2. Przebudowę boisk szkolnych przy Zespole Placówek Oświatowych nr 1 i nr 2. Boiska zostały wykonane w 2017 r. w ramach dotacji z ministerstwa sportu. Dzięki ujęciu tych zadań w rewitalizacji, gmina pozyska dodatkowo dofinansowanie z środków unijnych do już wykonanych boisk.
 3. Termomodernizację Domu Kultury. Zostanie ocieplony stropodach i wymienione oświetlenie na energooszczędne oraz zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy do 40 kilowatów. Dom Kultury czeka też rozbudowa wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego, obejmująca między innymi dobudowanie sali baletowej, małego amfiteatru ze sceną i zadaszeniem (spełniającego rolę kina plenerowego), ciągów pieszych i parkingu.
 4. Zagospodarowanie terenu przylegającego do kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Za basenem NEMO powstanie profesjonalny plac zabaw i siłownia zewnętrzna (w części dostosowane dla osób niepełnosprawnych) oraz wiata z grillem.
 5. Uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na os. Brożka, Broniewskiego, Armii Krajowej oraz przy ul. Wiśniowej. Zostaną rozebrane zbędne składy opału, a na ich miejscu staną altany śmietnikowe. Zostanie również przeprowadzona pełna rekultywacja terenów zielonych.
 6. Przebudowę ul. Wiśniowej. Droga zostanie przebudowana i odwodniona.
 7. Budowę kanalizacji deszczowej na os. Brożka. Kanalizacja powstanie na drogach wewnętrznych.
 8. Rozbudowę, nadbudowę i przebudowę zabytkowego budynku starej plebani. Budynek zostanie kapitalnie wyremontowany, nadbudowana dodatkowa kondygnacja. Kuchnia i stołówka prowadzona przez Stowarzyszenie św. Brata Alberta zostanie dostosowana do obowiązujących przepisów sanitarnych. Na piętrze powstaną pomieszczenia dla potrzeb organizacji pozarządowych oraz muzeum regionalnego, w którym eksponowana będzie sztuka sakralna oraz organizowane wystawy czasowe.
 9. Rozbudowę, nadbudowę i przebudowę poprzemysłowego budynku. Były budynek magazynu znajdujący się przy zbiegu ulic Wigury i Pocztowej zyska pomieszczenia przeznaczone do prezentacji osiągnięć lokalnych artystów, promocji wydarzeń kulturalnych, pojawi się bawialnia dla dzieci wyposażona w sprzęt do zabawy przystosowany również dla osób niepełnosprawnych. Część budynku przeznaczona będzie na działalność gospodarczą w wyniku czego zatrudnienie znajdą kolejne osoby.

Dodatkowo zostanie uzupełniony i usprawniony system monitoringu w mieście. Zainstalowanych będzie 8 kamer szybkoobrotowych oraz 10 kamer stałopozycyjnych na wszystkich rondach (w tym na planowanych do realizacji) oraz przy głównych drogach wylotowych z Włoszczowy.

 

Źródło: Urząd Gminy Włoszczowa

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-02-13
Data publikacji:2018-02-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:434