„Stanisław Moniuszko - To jest mój rok” – wystawa w 200. rocznicę urodzin

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
29 listopada 2019

W roku 2019 obchodzimy 200. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, Dyrektora Teatru  Wielkiego w Warszawie, ojca polskiej opery narodowej, autora ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddając hołd tej wybitniej postaci ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

W ramach obchodów wydarzenia została przygotowana wystawa „Stanisław Moniuszko – To jest mój rok”, którą można oglądać do 6 grudnia 2019 roku w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskie.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego oraz Teatr Wielki w Warszawie. Ekspozycja składa się z 15 plansz przybliżających życie i twórczość kompozytora. Materiały tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Znajdziemy tu również fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

 

Źródło: Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-11-29
Data publikacji:2019-11-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:262