Zdzisław Purchała otrzymał Złoty Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 stycznia 2021

31 grudnia 2020 r., w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Wojewoda Zbigniew Koniusz wręczył Zdzisławowi Purchale Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W uroczystym odznaczeniu wszechstronnie uzdolnionego artysty ludowego z powiatu włoszczowskiego uczestniczył Starosta Włoszczowski - Dariusz Czechowski, który był inicjatorem tego odznaczenia.

Pan Zdzisław Purchała w 2020 r. obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Artysta z Kossowa jest indywidualistą wśród współczesnych twórców ludowych. Od początku zmierza własną drogą twórczą, co umożliwiło mu wypracowanie oryginalnego stylu zarówno w sztuce jak i literaturze. Jego prace to nieoceniony wkład w historię sztuki ludowej. Artysta, który kocha sztukę poświęcił dla niej całe swoje życie. Poprzez jego prace promujemy nasz przepiękny region świętokrzyski.

Pan Purchała jest artystą ludowym – poetą, rzeźbiarzem i malarzem. W jego rzeźbiarstwie można wyróżnić prace zarówno o tematyce religijnej jak i świeckiej. Autor wykorzystuje najczęściej wizerunek Chrystusa Frasobliwego, a także anioły muzykujące. Wykonał m.in. Anioła harmonistę, Anioła basistę, Anioła klarnecistę, Anioła skrzypka (2008). Artysta wyrzeźbił także Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie. Rzeźby artysty ukazują jego biegłość warsztatową, techniczną łatwość operowania tworzywem i wrażliwość na piękno.

Pan Purchała zajmuje się także malarstwem – sztalugowym i na szkle. W jego twórczości należy wyodrębnić przede wszystkim tematykę sakralną (Madonna z Dzieciątkiem, Kuszenie, Narodziny Jezusa, Chrzest Chrystusa, Święta Rodzina, Pod Krzyżem) i świecką (Portret mężczyzny za stołem). W sztuce artysta interesuje się przede wszystkim człowiekiem.
Z kolei wiersze artysty cechują prostota i szczerość wypowiedzi, nie ma w nich rozbudowanych konstrukcji metaforycznych. Jego wiersz W mojej izbie autorzy książki Twórcy ludowi Ziemi Kieleckiej (Kielce 2008) został umieszczony pod wstępem wprowadzającym do not biograficznych.
Wiersze Z. Purchały wiążą się tematycznie z życiem wiejskim, przyrodą i wspomnieniami. W wierszach autobiograficznych autor odnosi się do życia osobistego (Jak zostałem odkryty). Poeta poświęca także utwory nieżyjącym poetom chłopskim (np. Janowi Pockowi, Stanisławowi Buczyńskiemu, Józefowi Małkowi, Hance Nowobielskiej). Ważne miejsce w twórczości poety zajmują wiersze rodzinne, poświęcone zmarłej matce (Byłaś mamo).
Pisząc o działalności Zdzisława Purchały nie można zapomnieć o utworach prozatorskich – mikroopowidaniach, charakteryzujących się dużym stopniem literackości (Skarb z Łysej Góry, Jak diabeł Kusy został emerytem, Z piekła rodem, Jak się Pietrek od śmierci wymigał). Artysta pisze także fraszki o różnorodnej tematyce – obyczajowej, erotycznej, społeczno-politycznej, bogactwa i ubóstwa życia i śmierci.
W 2012 r. ukazała się publikacja Dłutem, pędzlem i piórem, która stanowi syntezę najbardziej reprezentatywnych rzeźb i obrazów, a teksty literackie występują w roli istotnego dopełnienia. Kolejną książką artysty są wydane w 2012 r. Fraszki dla Oliwii, w której umieszczono 40 limeryków – wierszy epigramatycznych o treści komiczno-groteskowej.
W roku 2018 r. poeta wydał tomik poetycki Jak kura pazurem i zbiór opowiadań Bujda na resorach. W tym samym roku otrzymał prestiżową nagrodę „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii rękodzieło artystyczne i rzemiosło ludowe. We wcześniejszej edycji konkursu – w 2014 r. artysta został uhonorowany specjalną nagrodą oraz wyróżniony w kategorii „Poezja i proza ludowa”.
Prace autorstwa Z. Purchały znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad trzydziestu plenerach, brał udział w wielu kiermaszach i targach sztuki ludowej, m.in. w Busku Zdroju, Częstochowie, Kazimierzu Dolnym, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Masłowie, Niepołomicach, Warszawie, Wrocławiu czy w Katowicach. W 2010 r. z okazji 40-lecia twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-01-04
Data publikacji:2021-01-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:189